Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Rozvody vody a odpadů

Čí jsou okna?

Neplatiči a dlužníci v bytovém domě. Díl I.

Televizní kanál PND TV

Webinář Inspirace pro váš bytový dům 1 - 22. 06. 2021

Archiv PND TV.

Anketa

Preferujete osobní nebo elektronická setkání v rámciaktivit PND?
Počet hlasů: 19

Odběr zpravodaje

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Péče o okna šetří naše peníze

Každý z nás používá okna. Většinou máme moderní plastová. Bereme jako samozřejmost, že okna bez údržby fungují. A najednou jsme překvapeni, že okno nejde otevřít, nebo naopak zavřít, že nám třeba i od okna táhne. Vždyť přece máme ta okna nová! Vždyť ještě nemají ani 15 let!

Nikdo nám totiž neřekl (myslím tím výrobce a dodavatele oken), že ani tato okna nejsou bezúdržbová. Že je potřeba pravidelně je udržovat. Přitom stačí 2x,3x ročně umýt celé okno, zejména v horní části křídla, kde se nachází hlavní část kování ovládající otevírání a sklápění okna. Dále pak 1x ročně vhodným mazadlem promazat kování a tím zabezpečit základní funkci kování, tedy jeho POHYB.

Pro POHYB kování je čistota rozhodující. Kování potřebuje mazání, aby byl pohyb plynulý. Nečistoty (prach, omítka, malby, mastnota), pokud se dostanou do vnitřních prostor kování, kování poškozují. Samotné promazání bez předchozího očištění vytváří uvnitř kování brusnou pastu. To může vést až k úplnému zničení kování. Tedy k okamžiku, kdy okno přestane plnit svoje funkce z hlediska POHYBU.  

 Další funkcí okna je tepelná a zvuková izolace vnitřního prostoru od vnějšího. Ta je zabezpečena přesnou výrobou okna ale hlavě TĚSNĚNÍM.

Těsnění, většinou gumové, je umístěno na rámu a na křídle. TĚSNĚNÍ vytváří prostor zamezující průchodu chladného vzduchu zvenčí dovnitř. Jestliže není TĚSNĚNÍ v dokonalé kondici, netěsní a my to poznáme v těchto dnech jako chlad jdoucí od okna. Navíc i ten hluk zvenku bude o něco silnější. TĚSNĚNÍ je z hlediska funkce okna stejně důležité, jako jeho POHYB (kování). A i zde je rozhodující čistota. Většina těsnění má jeden, či dva břity, pod které se dostává prach a nečistoty. Pokud není TĚSNĚNÍ pravidelně čištěno, ztrácí pružnost a rychleji degraduje (zhoršují se jeho původní vlastnosti).

Teď se můžeme zeptat: “A kde jsou ty naše ušetřené peníze?“ Ty jsou v délce fungování oken bez nutnosti výměny dílů, nebo předčasné výměny celého okna. První plastové okno na světě funguje již 66 let. Průměrný věk plastových oken v ČR je cca 15 let. Aby vydržela aspoň do 40, je potřeba se o ně dobře starat. S tím souvisí i průběžný servis:

Základní servis provádíme za 250 Kč/křídlo

V případě, že zjistíme nutnost výměny některých částí okna, pak se jedná o:

  • Výměnu těsnění (běžné okno potřebuje cca. 12 m těsnění) za cca. 960 Kč/ křídlo
  • Výměnu poškozených dílů kování za průměrně cca. 2 – 3.000 Kč/křídlo

Pokud je okno ve stavu, kdy již není možné zajistit jeho správnou funkci pouhou výměnou náhradních dílů, přijde na řadu:

Výměna 1 okna při neopravitelné závadě stojí cca. 20.000 Kč

Závěrem shrnutí ověřené praxí – „Čím čistější celé okno s pravidelným servisem, tím lépe funguje, déle vydrží a méně stojí!“

Přejeme příjemný pohled přes vaše plně funkční a bezpečná okna.

Ing. Vladislav Hrdlička
Ing. Petr Němec
Repros Plus s.r.o
www.reprosplus.eu