Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Rozvody vody a odpadů

Čí jsou okna?

Neplatiči a dlužníci v bytovém domě. Díl I.

Televizní kanál PND TV

Webinář Inspirace pro váš bytový dům 1 - 22. 06. 2021

Archiv PND TV.

Anketa

Preferujete osobní nebo elektronická setkání v rámciaktivit PND?
Počet hlasů: 19

Odběr zpravodaje

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Čeká vás modernizace výtahu? Poradíme, jak si ji usnadnit!

Co nejkratší doba odstávky, pomoc při vyřizování administrativy a volba optimálního řešení, které se maximálně přizpůsobí možnostem vaší budovy i nárokům obyvatel. To vše může výrazně zjednodušit a zpříjemnit cestu k modernímu výtahu. Pokud i ve vašem bytovém době pomalu dosluhuje stávající zařízení, mohou se vám hodit naše praxí prověřené tipy.

Kdy je nejvyšší čas?

Stejně jako u jiných zařízení se i u výtahů vyplatí rozpoznat stav, kdy je modernizace vhodná a zároveň výhodná.  Projevy signalizující, že drobná oprava nestačí, bývají poměrně jasné. Patří k nim opakovaně nepojízdný výtah, stále častější nutnost oprav nebo vyšší náklady na odstraňování rizik zjištěných při inspekční prohlídce. Známky výrazného provozního opotřebení se mohou projevit i vyšší hlučností.

Modernizace, nebo výměna?

Vhodným řešením pak bývá částečná modernizace nebo kompletní výměna výtahu. Při rozhodování mezi těmito variantami zvažte především míru, v níž potřebujete zvýšit bezpečnost a komfort, minimalizovat poruchovost a hlučnost, vylepšit technickou úroveň zařízení a snížit energetickou náročnost.

„Při částečné modernizaci se nemění základní parametry výtahu a nezasahuje-li se do nosných konstrukcí budovy, není ani zapotřebí stavební povolení. Práce v domě trvají dva a více týdnů podle rozsahu. U kompletní výměny je zapotřebí stavební povolení a práce si vyžádají zhruba čtyři a více týdnů, “ radí Ing. Martin Starý, který je ve společnosti Schindler CZ, a.s., obchodním manažerem pro modernizace.

Co nepodcenit?

1. Odborníka přizvěte hned na začátku

V případě větší investice je u bytového domu nutné, aby vlastníci odsouhlasili záměr, definovali rozsah a stanovili skupinu osob, která povede výběrové řízení. Již v této fázi je dobré požádat o konzultaci servisní organizaci nebo nezávislého odborníka, například soudního znalce. Pomůže vám definovat priority, funkce a parametry výtahu, které jsou důležitým kritériem při výběru zařízení i dodavatele.

2. Zaměřte se na detaily

Ve výběrovém řízení posuzujte výhodnost nabídky jako celku. Nejnižší nabízená cena nemusí být nejlepší volbou. Ověřte si, co je v ní zahrnuté, a dbejte na to, aby podmínky z vybrané nabídky byly bez dalších výjimek zanesené do smlouvy.

Vyžádejte si kvalifikační předpoklady dodavatele a kopie pojistných smluv, které pokryjí případné škody jím způsobené. Jasně specifikujte také požadované záruční i platební podmínky a termín realizace. Nepodceňujte ani záruční a pozáruční servis výtahů. Budoucí dodavatel by měl mít širokou servisní síť a také nonstop dispečink, aby byl schopný rychle reagovat. Rozhodující je i dostupnost náhradních dílů a stabilita firmy, protože životnost výtahu překračuje dvacet let,“ doplňuje Ing. Jiří Hoffman, portfolio manažer ze společnosti Schindler CZ, která má s modernizacemi výtahů v bytových domech bohaté zkušenosti.

3. Nenechte se zahltit administrativou

Zajištění stavebního povolení, které je obvykle třeba pro kompletní výměnu výtahu, může trvat i více než 90 dní, protože před samotným podáním žádosti o něj musíte získat stanoviska všech dotčených orgánů. Stavební řízení končí až kolaudací. „Vyřízení formálních náležitostí bývá pro zákazníky velkou zátěží. Proto by jim profesionální firma měla nabídnout tzv. řešení na klíč, tedy včetně pomoci s vyřízením potřebných povolení. U naší společnosti je to samozřejmostí,“ říká za Schindler CZ Martin Starý.

Jak zefektivnit modernizaci i správu zařízení?

Modernizaci významně usnadní nejnovější technologie. Například výtahy z nové modulární platformy Schindler jsou díky nim mimořádně flexibilní. Dokážou optimálně využít možnosti stávající šachty a díky úspoře prostoru pro technické vybavení poskytují více pohodlí cestujícím, což ocení například rodiny s kočárkem. Do detailu si můžete vyladit také jejich design, takže se stanou přirozenou a atraktivní součástí vašeho domu.

Výtahy jsou zároveň připraveny využít nejnovějších možností spojených s digitalizací. Ty přinášejí zákazníkům celou řadu výhod. Patří k nim takzvaná prediktivní údržba, díky níž lze potenciální technické problémy řešit ještě dříve, než ovlivní chod zařízení. Tím se značně minimalizuje počet neplánovaných odstávek, tedy situací, kdy je výtah náhle mimo provoz. Výtahy jsou prostřednictvím vzdáleného monitoringu pod neustálým dohledem odborníků, což umožňuje například rychlejší a efektivnější správu zařízení. K její optimalizaci ve prospěch zákazníka přispívá i nové Technické operační centrum, které Schindler CZ otevřel ve své pražské centrále. Výsledkem služeb založených na digitalizaci bývá i úspora nákladů, protože také v případě výtahů platí, že je prevence levnější než řešení již vzniklých problémů.

Hledáte spolehlivého partnera pro servis a modernizaci výtahů?

Společnost Schindler CZ je největší tuzemskou servisní firmou v oboru. Zákazníkům přináší jak zkušenosti plynoucí z více než 140leté tradice značky, tak nejmodernější technologie. V terénu má více než 150 techniků, a tak může zajistit rychlý dojezd. Samozřejmostí je nonstop dispečink s proškolenými operátory, kteří jsou připraveni kdykoliv reagovat na požadavky zákazníků. Při modernizaci vás odborníci provedou celým procesem, připraví řešení na klíč a pomohou s vyřízením velké části administrativy. Pokud zvažujete modernizaci nebo výměnu výtahu a potřebujete více informací, navštivte sekci Modernizace na www.schindler-cz.cz. Na těchto stránkách najdete i kontakty na pobočku ve vaší oblasti, kde si můžete sjednat nezávaznou konzultaci.

www.schindler-cz.cz